ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI VE MİLLİ...

ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI BALIKESİR’DE

Madencilik sektöründe ara elaman gereksinimi karşılamak amacıyla Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Balıkesir’de açıldı.

ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI BALIKESİR’DE

Madencilik sektöründe ara elaman gereksinimi karşılamak amacıyla Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Balıkesir’de açıldı.

ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI BALIKESİR’DE

TÜMAD madencilik tarafından yapımı üstlenilen ve yaklaşık 11 milyon liraya mal edilen lisede konferans salonundan kütüphaneye, müzik ve resim odalarından laboratuvarlara kadar birçok alan yer alıyor.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açılışta yaptığı konuşmasında, “ 3yıl önce Türkiye’nin ilk madencilik Lisesinin temelini atmak için buraya gelmiştik.2 yıl boyunca hummalı bir çalışma burada yürütüldü. Bu kez bir ilki gerçekleştirerek açılışını yapmak için heyecanla yine buradayız. Hamdolsun açılışını yapmakta bize nasip oldu. Milli Eğitim Bakanlığımızla önceki yıllarda oldukça verimli projeleri hayata geçirmiştik. Ankara’da Türkiye’nin ilk yenilenebilir Enerji Lisesini açmıştık. Meslek Liselerimizde Maden teknolojisi bölümlerinin kurulması için yine güzel bir işbirliğine imza attık. Yine bugün Türkiye’nin ilk doğal kaynaklar Lisesi olan diğer adıyla Madencilik Mesleki ve Teknik Lisesinin açılışı için buradayız. O dönem Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Meslek Liselerinden sorumlu Bakan Yardımcımızdı. Sağ olsun kendilerinin birebir destek ve ilgisi ile bugün bu güzel okulu ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz ”dedi. Bakan Dönmez ayrıca bu okuldan mezun olacak öğrencilerin istihdamı içinde söz aldı.

BAKAN ÖZER “İKİ AÇILIŞ BİRDEN YAPIYORUZ”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, Türkiye’de madencilik alanında ilk Mesleki Teknik Lise’nin açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Alanında bir ilk olan okul açılışı diyerek, mesleki eğitimden paradigmanın nasıl değiştiğinin en somut örneğini burada yaşıyoruz. Bugün iki açılış birden yapılıyor bir yanda TÜMAD Madencilik İşletmesi Bölge Saha Açılışı yapılırken diğer tarafta bu alanlarda çalışacak olan teknik elemanları yetiştirecek Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi’nin açılışını yapıyoruz.”

MESLEKİ EĞİTİMDE PARADİGMA DEĞİŞTİ

Bakan Özer,“ Bizim son zamanlarda yaptığımız Mesleki Eğitimdeki büyük kırılma noktası işverenlerin mesleki ve teknik eğitimin tüm süreçlerine katılıyor olması. Artık mesleki ve teknik eğitimde sektör temsilcileri ile birlikte müfredatı oluşturuyor, birlikte güncelleme yapıyoruz. Öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini sektör temsilcileri ile planlıyoruz. Mesleki ve Teknik Eğitimin kalitesi ile ilgili en önemlisi ve kritik noktası olan Mesleki Teknik Öğretmenlerimizin İş Başı ve Mesleki Girişim Eğitimlerini de sektörle birlikte planlıyoruz ”dedi. 

MESLEKİ EĞİTİMDE KIRILMA NOKTASIYLA KALİTE PLANI

Mesleki Eğitimde en önemli kritik noktanın Mesleki Teknik Öğretmenlerin İş Başı ve Mesleki Girişim Eğitimlerini de sektörle birlikte planlayarak gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Özer, sektör temsilcilerini dahil ettiğimiz bu sistemde tek şey söylüyoruz “istihdam” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’inde bu konuda Nurol Holding Yönetim Kurulu Başka Yardımcısından söz aldığını hatırlatan Özer, ”Sayın Bakanım benden hızlı o daha önce söyledi. İstihdam garantisi. Bu süreçlerde rehberlik yapan kıymetli bakanımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ PROBLEMLER DIŞ MİHRAKLI

Mesleki Teknik Eğitimde yıllardan buyana şikayet edilen sistemler birer birer çözülüyor diyen Bakan Özer, Eğitim sisteminde yaşanılan sorunların eğitim sisteminin kendisinin ürettiği sorunlar olmadığını söyledi.28 Şubat sürecinin 1999’da ki katsayı uygulanmasının bu Türkiye’ye üretmiş olduğu maliyetlerle uğraşıyoruz. Eğitim sisteminde bugün uğraştığımız çoğu problem eğitim sisteminin doğal akışı kaynaklı değil. Dış müdahalelerle kaynaklanan problemler. Onun için Allaha şükür 28 Şubat sürecinin müdahalelerine rağmen ülkenin ihtiyaçlarıyla eşleştirme noktasına getirmekten ve bu sürecin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Açılışta yapılan konuşmaların ardından Teknik Lise’nin laboratuvar alanı gezildi. MİLLET HABER AJANSI- Balıkesir Semra Aman Akyürek

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dodurga'da kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını AK Parti adayı Kaşıkcı kazandı
Dodurga'da kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını...
Vanlılar kentte ilk kez düzenlenen etkinlikte gökyüzünü gözlemledi
Vanlılar kentte ilk kez düzenlenen etkinlikte gökyüzünü...