RTÜK’TEN TÜRKSAT’A ÇAĞRI

RTÜK’TEN TÜRKSAT’A ÇAĞRI

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Akbıyık, yerel televizyonların uydu fiyatlarının düşürülmesi noktasında yapmış oldukları girişimler neticesinde RTÜK’ün TÜRKSAT’a bir yazı göndererek reklam geliri 50 bin TL’nin altında olan kanallara TÜRKSAT’ın indirim yapması konusunda görüş bildirdiğini söyledi.

RTÜK’TEN TÜRKSAT’A ÇAĞRI

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Akbıyık, yerel televizyonların uydu fiyatlarının düşürülmesi noktasında yapmış oldukları girişimler neticesinde RTÜK’ün TÜRKSAT’a bir yazı göndererek reklam geliri 50 bin TL’nin altında olan kanallara TÜRKSAT’ın indirim yapması konusunda görüş bildirdiğini söyledi.

Pandemi nedeniyle reklam gelirleri düştüğü için zor günler geçiren yerel televizyon kanallarının uydu fiyatlarında indirim yapılması amacıyla Anadolu Yayıncılar Derneği uzun bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. 


Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Akbıyık, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Çetin Altan ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Eşgi’yle birlikte yaptığı açıklamada, gelinen son süreci anlattı. 


Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Akbıyık, Anadolu Yayuncılar Derneği tarafından yerel televizyonların uydu fiyatı sorununun çözülmesi için çalışmaların devam ettiğini bu kapsamda daha önce Kamu Denetçiliği Kurumu’na bir dilekçe verilerek ulusal televizyonlarla yerel televizyonların frekans ücretlerinin aynı olmaması gerektiğini bildirdiklerini belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumu da bunun üzerine RTÜK’e yazı yazarak, Anadoluda yayın yapan yerel televizyonların pandemi nedeniyle reklam gelirlerinde düşüş yaşandığını ve ulusal kanallarla yerel kanallar arasındaki haksızlığın giderilmesi, sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yazısına istinaden RTÜK de Anadolu Yayıncılar Derneği’ne bir yazı göndererek TÜRKSAT’a yerel televizyonlara indirim yapılması konusunda yazı gönderildiğini belirtti. 


Yaşanan bu süreci anlatan Dernek Başkan Yardımcısı Zeki Akbıyık, “Anadolu Yayıncılar Derneği olarak uzun bir süreden beri özellikle yerel televizyonların uydu fiyatlarının düşürülmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar kapsamında Kamu Denetçiliği Kurumu’na da başvuru yaparak uydu fiyatlarının indirilmesi ve haksızlığın giderilmesi konusunda talepte bulunduk. Bu talebimizin üzerine kamu denetçi kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na yazı yazarak bu sorunun neticelendirilmesi istendi. Bugün de Anadolu Yayıncılar Derneği’ne RTÜK tarafından yazı geldi. RTÜK reklam gelirleri 50 bin TL’yi geçmeyen televizyonların reklam gelirlerini TÜRKSAT’a bildirilerek bu kanalların korunması gerektiğini bildiren bir yazı yazmıştır” dedi. 


Özellikle pandemi nedeniyle yerel televizyonların reklam gelirlerinde çok ciddi bir şekilde düşüş yaşandığını bu nedenle yerel televizyonların ayakta kalmalarının zorlandığını belirten Zeki Akbıyık, “Bu konuda RTÜK’e çok teşekkür ediyoruz. RTÜK’ün bizlere gönderdiği yazıda özellikle ulusal kanallarla yerel kanalların ayrılması gerektiğini, yerel kanalların zor şartlar altında yayıncılığını sürdürdüğünü, yerel televizyonların ayakta kalabilmesi için reklam geliri 50 bin TL’nin altında olan kanallara TÜRKSAT’ın indirim yapması konusunda görüşlerini bildirmiştir. Şimdi gözlerimiz TÜRKSAT’a çevrildi. İnşallah TÜRKAS’ta RTÜK’ün yapmış olduğu bu tavsiyeyi değerlendirir. Özellikle RTÜK’ün son zamanlarda yerel televizyonların frekans fiyatlarının indirilmesi konusunda, yayın hayatlarının sürdürülmesi konusunda yapmış olduğu çalışmadan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Gözlerimiz artık TÜRKSAT’ta biran önce uydu fiyatlarının düşürülmesi konusunda güzel haberi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri Bakanlığına çağırıldı
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri...
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Başkanlığımız, hac hizmetleri konusunda dünya çapında örnek bir teşkilattır
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Başkanlığımız, hac...