“SEÇİM BARAJI SIFIR OLMALI”

“SEÇİM BARAJI SIFIR OLMALI”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mustafa Destici başkanlığında yapıldı.

“SEÇİM BARAJI SIFIR OLMALI”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mustafa Destici başkanlığında yapıldı.

“SEÇİM BARAJI SIFIR OLMALI”

Toplantının ilk bölümünde,kendisi de Alevi bir vatandaşımız olan Tunceli Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, başkanlık divanı üyelerine“Türkiye’de Alevilik ve Aleviler” konulu bir sunum yaptı.

Sunumu için Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’a teşekkür eden Destici, Alevi vatandaşlarımızın “Ülkemizin ve milletimizin asli unsurlarından” ve “Milletimizi oluşturan bütünün parçalanamaz kısmı” olduğunu ifade etti.

Destici, “Alevi vatandaşlarımızla sık ve samimi görüşmelere devam edeceğiz. Diğer vatandaşlarımız gibi onların taleplerini, isteklerini ve problemlerini de kamuoyu gündemine taşıyacağız. Her türlü meselelerinin ve haklı taleplerinin çözümü konusunda yanlarında olduk, olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu noktasında BBP’nin tavrının net olduğunu vurgulayan Destici, “Partimizin de desteklediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde seçim barajı sıfır olmalı. Hazine ve seçim yardımları birbirinden ayrılmalı. Seçime katılacak olan tüm siyasi partilere adil ve ölçülü miktarda yardım yapılmalı. Aday belirleme sürecinde belli bir oran için mutlaka ön seçim yapılmalı.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Toplantıda ayrıca, pandemi, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik başta olmak üzere ülke ve dünya gündeminin yanında, teşkilat ve üye kayıtları konuları da görüşüldü.

Toplantının son bölümünde, Hukuk, Seçim ve Siyasi İşler Başkanlığı tarafından, yeni anayasa çalışmaları, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu hakkında bilgilendirme yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırgızistan'da halk anayasa taslağını onaylamak ve yerel meclis üyelerini belirlemek için sandık başında
Kırgızistan'da halk anayasa taslağını onaylamak ve yerel meclis...
BTK, temsilci atama yükümlülüğünü yerine getiren Pinterest'in reklam yasağını kaldırdı
BTK, temsilci atama yükümlülüğünü yerine getiren Pinterest'in...